نمازجمعه و تکلیف نمازگزاران

خوب تکلیف همه مان روشن شد. نماز جمعه ای هم که یک هفته منتظرش بودیم و به قول دوستان از فینال جام جهانی هم هیجان انگیزتر و غیر قابل پیش بینی تر شده بود برگزار شد. هاشمی هم هر چه می توانست بگوید گفت و حالا دارد فحشش را میخورد.

اما به نظرم تکلیف برای ما و همه کسانی که بعد از انتخابات اولش مبهوت بودند، بعدش عصبانی شدند و حالا هم گاهی زیادی امیدوارند روشن شد. برای این زیادی امیدوار هم مدرک دارم. بروید پستهای قبل از نماز جمعه خیلی از دوستان وبلاگی را بخوانید. جالب است یک نفر اینجا بین اعضای یک گروه کوچک نظرسنجی کرده بود درباره صحبتهای روز جمعه آقای هاشمی. کم نبودند از این نظرات زیادی خوش بینانه و جالب آنکه پرت ترینها هم از بین قدیمیهای اینجا بودند که نمی شناسند شرایط ایران را و دور شده اند از جامعه شان و مردمشان.

خلاصه اینکه تکلیف روشن شد. هیچ کس قرار نیست کار بزرگ و عجیبی بکند و آب رفته را یک شبه به جوی برگرداند. از هیچ کس به غیر از خود مردم کاری ساخته نیست. این را موسوی در بیانیه هایش خیلی هشیارانه و دقیق می گوید. این همه تاکیدی که به جلوداری مردم و همراهی رهبران در کنار یا پشت سرشان می کند همه و همه از یک چیز حکایت دارد. اینکه ما کار می کنیم.. حزب درست می کنیم...روزنامه و وبسایت تا جایی که دستمان برسد راه می اندازیم ... می رویم از خانواده های داغدار دیدار می کنیم و دل می سوزانیم... خلاصه تا بتوانیم چانه می زنیم اما کار شما اصل است. این که زنده باشید و نروید در خانه هایتان و چهار سال دیگر فقط و فقط به گرانی گوشت و مرغ فکر کنید.

به نظرم همه باید راه طولانی و پر سنگلاخی را به آرامی و آگاهی طی کنیم. هر دو مهمند، صبوری و آگاهی. اگر باور داریم که از ماست که بر ماست،‌ اگر تابلوی کوچه پروفسور دکتر حسابی را که می بینیم سریع در فیس بوک به عنوان جواب مساله مشکلات جامعه مان با دوستانمان شریکش می کنیم، اگر هنوز فقط یک نفر، یک نفر را می شناسیم که نقد حاکمان جمهوری اسلامی را خروج از دین می داند، اگر می دانیم کتابهای درسی مان هر روز بدون آنکه حواسمان باشد به فرزندانمان ذره ذره زهراب تعصب و دگم اندیشی می نوشانند، اگر هنوز همراه با این آقایان تلویزیونهای لس انجلسی گمان بیهوده داریم با زدودن تمام جنبه های مذهبی از سرتاپای جامعه ای که مرگ و تولد و ازدواجش هم با مذهب گره خورده همه مشکلاتش حل می شود (جامعه ای که اولین شعارش در مقابل اصولگرایان و متعصبین مذهبی اش باز همان الله اکبر است و چقدر درس است برای ما و انها در همین یک شعار) و بسیاری از همین اگرهایی که من نمی دانم و شما در تار و پود زندگی روزمره تان هر روز حسش می کنید باید واقع بینانه بپذیریم این راه طولانی است و برای پیمودنش هم باید صبر داشت و هم آگاهی.

حالا دیگر وظیفه ماست که کمر همت ببندیم برای دانستن، اگر تغییری در سرنوشت جامعه مان قرار است ایجاد شود گام اول و آخر همین است. نه اینکه مبارزه نکنیم.. چانه زنیها همچنان ادامه دارند.. این را مطمئن باشید... این حکومت کودتاچی به حال خود رها نخواهد شد و تا آخرین لحظه قدرتش، قدرت پوشالی و بی اعتبارش با انواع و اقسام مشکلات مواجه خواهد بود و تاوان دزدیدن رای مردم را خواهد داد. اما برای بسیاری از ما که چانه زدن ممکن نیست به غیر از نماز جمعه رفتن و شبها بر بامهای خانه هایمان الله اکبر گفتن تکالیف دیگری هم مترتب است که به باور من مهمتراند .

دیگر هر چه مقالات و پستهای احساسی انتخاباتی نوشتیم و خواندیم بس است. دیگر باید مقالات جدیتر و کتاب به دست بگیریم و بیاندیشیم. دیگر هر چه فیلم دو ـ سه دقیقه ای در فیس بوک و یوتیوپ دیدیم بس است باید فیلمهای جدی تر ببینیم... تا می توانیم کمتر تلویزیون فریبکار ایران را نگاه کنیم و حرص و جوش بخوریم، فیلمهای خوب ببینیم و بین اعضای خانواده و دوستان تکثیرش کنیم. تا می توانیم جوانها و نوجوانهای فامیل را تشویق به کتاب خواندن کنیم. کتابهای خوب برایشان معرفی کنیم. گروه و تشکل درست کنیم و در محل کار و دانشگاه و فامیل کارهای فرهنگی انجام دهیم. بگذاریم دغدغه ها و تعلقات خاطرمان از سطح زن و بچه و پدر و مادرمان فراتر برود. نسبت به جامعه ای که در آن زندگی می کنیم حساستر باشیم. البته معنای حساسیت غرزدن در تاکسی نیست. جلسات کوچک دوستانه و خانوادگی بگذاریم و بحثهای مفیدتر و جدیتر بکنیم. دموکراسی و احترام به نظرات دیگران را می توانیم در همین فضاها تمرین کنیم. دیکتاتوری مختص حاکمان جمهوری اسلامی نیست... همه در هر موقعیتی که هستیم می توانیم دیکتاتور باشیم.

و خلاصه این که همه آنچه در توان داریم به کار ببندیم تا از خودمان و دیگرانی که می توانیم بر رویشان اثرگذار باشیم انسانهایی آگاهتر و دموکرات تر بسازیم. مطمئن باشید احمدی نژاد دیگر با دزدیدن رای هم نمی تواند بر چنین مردمی حکومت کند.

/ 11 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرتضي

مي دونيد چي بيشتر از همه آدم رو اذيت مي كنه؟ يعني طرفدارهاي بي عقل و منطق و متعصب كه هيچ، به باد رفتن راي ها هم هيچ، فحش شنيدن و اينها هم هيچ، اما وقتي تلويزيون رو ميبيني و اينكه چقدر وقيحانه دروغ مي بافند آدم نمي تونه تحمل كنه! خيلي بده دروغ...

parisa

onche ke mosalame ine ke bayad az khodeman v khanevade v bachehamoon shoroo konim har che dark v shoor fardi balater bere mosalamaa toy jamee ham tasir mizare (Enghelab farhangi ham ke migan hamine) be har hal in harekatha shoroo kheili khobie vali hanooz zaman mibare .man be onvan ye madar la aghal bayad saay konam bache khoodam ro tori bar biaram ke vaghti bozorg shood tori nabashe ke engar toy donyay digeei seir mikone ke albate kar sadei nist.Ghorbanet[لبخند]

محيا

سلام دوست عزيز با نظرتون در مورد اين كه مردم بايد خودشون كاري بكنند كاملا موافقم. اين روزها من هم بهم ريخته و سرگردانم. من هم به خودم تلقين مي كنم كه بايد روال عادي زندگي رو ادامه داد اما هر روز يك داستان جديد!!! واقعيات اينه كه همه چيز از يك سياست و برنامه عجيب خبر مي ده ك نقش مردم توي اون خيلي كم رنگه . اميدوارم يك روز ما هم كشور مردمسالاري داشته باشيم. خيلي دلم مي خواد با افتخار از كشورم همه جا تعريف كنم. هر جا كه باشيم ايران وطن ماست و نمي شه اين رو فراموش كرد. موفق باشيد. راستي شما كسي رو توي آدلايد مي شناسيد كه من بتونم در مورد اونجا ازش اطلاعات بگيرم. من دارم براي ويزاي 176 براي آدلايد اقدام مي كنم. در مورد بازار كار اونجا يك كم اطلاعات مي خوام. موفق باشيد

ایرانی

دیدی رفسنجانی با انتشار مثلا قسمتی از خاطراتش توی سایت شخصیش چه جوابی به خامنه ای داده: http://www.hashemirafsanjani.ir/?type=dynamic&lang=1&id=1236 حال کردم.

راه طولانی که باید بروید به ترکستان است ! خیلی خودتان را اذیت نکنید . انقلاب مشروطه ایران فقط وقتی پیروز شد که رنگ مذهبی گرفت . مصدق بدون پشتوانه مذهبی ها هیچ بود و نفت اگراسلام نبود ملی نمی شد. نقش مذهب درانقلاب اسلامی نیز روشن و بی بدیل است بنابراین برای تمامی ملتی که ازاولین گریه های بدو تولد درگوششان الله واکبرخوانده می شود و درهنگام تدفین نیز بایاد خدا و دعا دفن می شوند مذهب همه چیزاست . پس رنج راه دراز رابه خودتان هموارنکنید دراین مرز وبوم مذهب همیشه و تا ابد حرف اول وآخرراهم خواهد زد. تکلیف ا. ن و طرفدارنش راهم همین مذهبی هاروشن می کنند ، هاشمی ، موسوی ، خاتمی و کروبی و...همه مذهبی هستند ، دعوا خانوادگی است و خانواده ایران بزرگ حلش می کند ، شمابهتراست دلتان راصابون نزنید ،حکومت های لائیک دراین مرزوبوم جایی ندارند وامثال شاه ممکن است دربرهه ای حکومت کنند ولی آخرش جایشان درزباله دانی تاریخ است .

Iran

شما را به خدا دیگر گول این مرد رذل و جنایتکار را نخورید (تمام آخوندها و بخصوص هاشمی رفسنجانی و یکسری افراد مانند دوستمان که اظهار نظر کرده اند و مذهب را لازمه جامعه ما دانسته اند و اشتباه همیشگی برخی از مردم ایران را تکرار میکنند ). او به هر وسیله ای شده دارد سعی میکند این نظام را برپا نگه دارد. مطمن باشید که ایشان دلشان نه برای مردم میسوزد و نه برای ایران. این مردک نمیخواهد بفهمد که ما دیگر نظام اسلامی را نمیخواهیم حالا با هر چیزی که مخلوطش کنند. نه اسلام و نه حکومت اسلامی و نه جمهوری اسلامی. ما حکومت آخوندی نمیخواهیم. ما حکومت جمهوری دمکراتیک که فقط با رای و انتخاب مردم باشد میخواهیم. مردم فهیم ایران, شما را به شرافتتان سوگند, شما را به درک و شعورتان سوگند, شما را به حرمت خون شهیدانی که در راه آزادی و استقلال میهنمان جانشان را فدا کردند سوگند, نگذارید این جنبش مانند جنبشهای گذشته به بیراهه رود. نگذارید خون های ریخته شده پایمال گردد. هوشیار واستوار باشید که پیروزی نزدیک است.

شاهد

شما دروهم زندگي مي كنيد و ظاهرابه جز اطراف خود و شايد در شعاع سركوچه تان جايي را نمي بينيد . بازي هاي سياسي كه هست فقط خصوص محدوده هاي خاصي ازتهران و افراد محدود تراي است . الله واكبرهايي كه مي گويند درمحلات خاص وبه وسيله افراد خاصي گفته مي شود . تحريمي ازچيتوز و نوكيا دركارنيست و فروش آنها خيلي خوب است . برخي بازي هاي مسخره كه خواستند راه بياندازند مثل قطع برق نگرفت و به يك جوك تبديل شد. توده مردم ايران طرفدار جمهوري اسلامي هست و خواهد بود . با اعتصاب بدنام هايي مثل گوگوش ، معتاداني مثل ابي و داريوش و خود فروختگاني مثل مخملباف درخارج ازكشورهم چيزي تغيير نمي كند . چيزي كه مي ماند جمهوري اسلامي است . حتي اگردرمقطعي اختلافات داخلي باشد . كساني كه خود را قاطي اعتراضات مردمي كرده اند مثل كسي كه به نام ايران درسايت شما نظرداده افراد بي شعوري هستند كه داغ شكست جمهوري اسلامي را به گور خواهند برد. شما نيست بهتراست راجع به حمل و نقل وسايل با كارتون و مسائلي نظيراين صحبت كنيد . خوش باشيد و خودتان را خسته نكنيد.

شاهد

جواب شما را دارم ولي پاسخ شما نشان داد كه فرد با فرهنگ وباشعوري نيستيد فعلا به همين اراجيفي كه درسايت خودتان و وبلاگ هاي مشابه درج مي كنيد خوش باشيد .آينده به ملت ايران تعلق خواهد داشت و نه فريب خوردگان خود فروخته .

كامران

سيما جان ناراحت نشو . ملت ما وقتي شاه را بيرون كرد خيانت كرد. پس همه باهم بگوييم جاويد رضا شاه دوم . اين ها شعورحرف زدن ندارند ما بايد با اتحاد كامل بين تمامي سلطنت طلبان ، چپ ها اين ها را شكست بدهيم . انگليس و آمريكا هم با حمايتشان نشان دادند تنها نمي مانيم.

شاهد

دست شما رو شد ، معلوم شد آرزوی دیرین شما رضا پهلوی است و اربابتان آمریکا و انگلیس .