آب در آب
صفحات وبلاگ

+ گذار

چند روزه در شرکت ما دو پسر اسپانیایی شروع به کار کرده اند. دو پسر که یکی از اونها به نظر دوجنسی می یاد. وقتی اولین بار این رو فهمیدم حس خیلی خیلی بدی داشتم حتی وقتی داشتم برای محمد تعریف می کردم احساس تهوع بهم دست داد.

بعد از اینکه باهاشون ارتباط برقرار کردم و چند کلمه ای باهاشون حرف زدم احساسم کاملا تغییر کرده و این برای من بسیار عجیب و در عین حال جالبه.

این دو نفر به عنوان زوج ویزا گرفته اند در شرکت استخدام شده اند و دارند کار می کنند در حالی که هیچ نیازی به مخفی کردن نوع ارتباطشون ندارند. حالا در ایران این وضعیت رو تصور کنید. شخص به محض اطلاع دیگران از خانواده و اطرافیان طرد می شه. ممکن نیست بتونه کار داشته باشه و این خودش بزرگترین معظلیه که تمام زندگی انسان رو تحت تاثیر خودش قرار  می ده. اینطور که من می دونم اکثریت این افراد در ایران موضوع رو مخفی نگه می دارند حتی ممکنه به طور طبیعی ازدواج کنند و هرگز هم زوج آنها نفهمه که این مشکل وجود داشته.

نمی دونم واقعا نمی دونم آزادیهایی که این جامعه مدرن برای شهروندانش فراهم می کنه آیا فضای زیست اخلاقی رو محدود می کنه یا نه ولی یک امر مسلمه مشاهده این ناهنجاریها و اختلالات که ممکنه در جوامع سنتی مثل ایران در زیر پوست قوانین عرفی و مذهبی نوشته یا نانوشته پنهان بمونه احساسی از واقعیت آنچه هست رو ایجاد می کنه. مثلا حداقل می توان مطمئن شد این دختر کنار من همجنس باز نیست و یا اون پسرک توی آزمایشگاه هنوز دوست دختر نداره و با هیچ زنی رابطه نگرفته.

نمی شود به سادگی از این امر گذشت. عواقب و نتایج این امر خیلی گسترده و به میزان تفاوت  جوامع سنتی و مدرن اثرگذار است. جوامع مدرن این آزادی بی حد و حصر و فراگیر رو برای رهایی از آنچه مذهب و سنت در گذشته بر آنها تحمیل کرده بود انتخاب کردند و آگاهانه این راه رو به عنوان پیش روان این گذار طی کرده اند و به نظر می رسه الان هم از نتیجه به دست آمده راضی و خرسندند. ولی ما که امکان مشاهده مقصد رو داریم باید بیندیشیم که طالب چنین مقصودی هستیم یا نه. یا اصلا راه سومی هم برای گذار از این جامعه به شدت سنتی که آزادیهای فردی رو در به شدت در کف حویش گرفته وجود داره یا نه. چه بسا مشکلات این جامعه مترقی چندان رمقی برای طی این راه باقی نگذاره.

نویسنده : ; ساعت ٦:٠٩ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٩ دی ۱۳۸٥
تگ ها:
comment نظرات () لینک

نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :