آب در آب
صفحات وبلاگ

+ منطق الطیر 1

بالاخره پس از دو سال تونستیم با جمعی آشنا بشیم که از خیلی نظرات خصوصیات و ویژگیهای مورد نظرمون رو از لحاظ یک جمع فرهنگی جدی داشته باشند. محور گروه بر مطالعات عرفانی و غالبا هم ادبیات عرفانیست.. هفته ای یک شب به مدت 3 ساعت کنار هم می نشینند و شعر می خوانند. جالبه نیم ساعت اول هنوز به دنیای خارج وصلی هنوز گریبانت رو رها نکرده... کار.. شرکت.. پول.. مالیات.. بیمه... قبض تلفن... اما به تدریج کلمات آهنگین حالت رو عوض می کنند... و بعد از یک ساعتی به کلی از عالم خارج جدا میشی... باور نکردنیه ولی تو رو می بره به فضایی دیگه ...  از جنس دیگه ... جنسی که دنیای روزمره به شدت با او بیگانه ست. و خلاصه وقتی از جلسه بیرون میای حالت خیلی خوب میشه.. واقعا مثل بیماری که شفا پیدا کرده...

از آغاز این 4-5 جلسه ای که با این جمع آشنا شدیم در حال خواندن منطق الطیر عطار هستیم. به غیر از قصه های جسته و گریخته مثل قصه شیخ صنعان تا به حال این کتاب واقعا غنی و ناب رو نخوانده بودم. منطق الطیر به معنای گفتگوی پرندگان است و کتاب هم حکایت سفر دسته ای از مرغان به سوی کوه قاف برای یافتن سیمرغ  است .. هدهد راهتمای مرعان در این سفر می شود.. در طول سفر هر یک از مرغان به نمایندگی گروهی از انسانها عذری برای این طی طریق می آورد و از ادامه راه منصرف تا اینکه در پایان راه تنها سی مرغ از آن خیل عظیم مرغان باقی می مانند و آنها هم در یک تجربه عرفانی و شهودی در می یابند که مقصود جز خود آنها، سی مرغ به مقصد رسیده نیست.

پرونده:Saena.jpg

نقش سیمرغ بر بشقاب نقره‌ای، عصر ساسانیان

 حکایت عجیب و شیرینی است پر از لطائف... کسانی که امکان خرید کتاب رو دارند تصحیح دکتر شفیعی کدکنی با دیگران قابل مقایسه نیست و کسانی هم که ندارند می تونند از اینجا دانلود کنند یا در اینجا بخوانند. این نسحه دانلودی کم غلط نیست اما می شه ازش استفاده کرد.

تصمیم دارم خلاصه ای از مطالبی که در هر پنج شنبه خوانده میشه رو در این وبلاگ بنویسم. هم برای یادآوری و مرور خودم و هم برای اینکه شاید خواننده ای دید و کامش رو شیرین کرد. فرصتی دست داد حتما بخوانیدش.

 

پی نوشت 1: من تازه فهمیدم که در پرشین بلاگ میشه جواب کامنتها رو داد و خیلی هیجان زده ام...  جواب کامنتهای پست قبلی رو دادم . ببینید :)

 

نویسنده : ; ساعت ٢:٢٠ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸۸
تگ ها:
comment نظرات () لینک

نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :